Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, a wynagrodzenie tłumacza przysięgłego jest regulowane przez Ministra Sprawiedliwości. Tłumacze przysięgli są zobligowani do współpracy z sądami i prokuraturą wykonując bardzo trudną i odpowiedzialną pracę, jednak nieadekwatną do wynagrodzenia.
Tłumacz przysięgły nie może odmówić wykonania tłumaczenia na żądanie sądu czy prokuratury, policji czy organów administracji publicznej, chyba że poda ważne przyczyny uzasadniające odmowę. W praktyce oznacza to, że tłumacze przysięgli muszą wykonywać zlecenia opłacane zdecydowanie poniżej stawek rynkowych, co dotychczas skłaniało tłumaczy do unikania realizacji ustawowego obowiązku współpracy z sądami i innymi organami administracji publicznej.
Niewaloryzowane od 2005 roku stawki za tłumaczenia przysięgłe zostały podwyższone na mocy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 października 2019 i zaczynają obowiązywać od początku listopada 2019. Zmiana ta pociąga za sobą konieczność podwyższenia cen za usługi naszego biura, jednak staramy się dostosować nasz cennik do aktualnych warunków rynkowych, tak, aby podwyżka ta nie obciążyła zanadto naszych Klientów.
Wycena zleceń na angos@angos.com.pl.
Zapraszamy do współpracy!
Pełny tekst Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dostępny jest pod tym linkiem
Dodaj komentarz